PŘÍRODOPIS: Pravdoláskař obecný (Veritaseros vulgaris)

pátek 24. října 2008

Tento živočišný druh vznikl v Československu na konci 80. let 20. století. Svým zjevem je téměř k nerozeznání od příbuzného druhu Člověka moudrého (Homo sapiens), má však jistá specifika. K jeho základním charakteristikám patří pseudoliberalismus, který je význačný tím, že se v politickém spektru posouvá na obě strany kolem tzv. politického středu.

Tento jedinec neuznává pragmatické zásady, ani nemá jednotný politický směr, kterého by se držel. Neopírá se o exaktní vědecké poznatky, ale spíše inklinuje k poznatkům nehmatatelným, tedy humanitním. Těchto jedinců je celá řada a hlavním průsečíkem jejich názorů a postojů je hlásání "pravdy" a "lásky".
Prvním svého druhu byl exprezident Československa a následně i České republiky Václav Havel. K jeho následovníkům poté patří tzv. liberální strany, které jsou známé především tím, že jsou téměř nevýznamné, ale mají neúměrně větší politickou moc. Vydrží zpravidla sotva 2 volební období. Od začátku 90. let se jich v Česku vystřídalo několik, např. ODA (Občanská Demokratická Aliance), US (Unie Svobody), DEU (Demokratická Unie) a dnes SZ (Strana Zelených). Někdy se tyto strany spojí a vznikne dnes už legendární 4-3-2-1 koalice.

Tento druh je zpravidla neškodný, neb nemá vlastní politickou linii a omezuje se na prázdné hlásání pravdy a lásky. Není ale ani k ničemu, neb umí jen bourat a nikoli tvořit. K jeho typickým akcím, které měly sice bombastický efekt, ale žádný výsledek patří např. krize v České televizi v roce 2000, nebo výzva Děkujeme odejděte.
Další hlavní protagonisté tohotu druhu jsou např. Jan Ruml, Jiří Pehe, Michael Kocáb, Martin Mejstřík, Jan Kraus a další.

Evoluce nám ukazuje, že každý živočišný druh má svou dobu přežití. Vzhledem k tomu, že tento druh nic významného nepřináší, dá se předpokládat jeho krátká existence. Není to však zdaleka jisté.

18 Comments:

oz řekl(a)...

Přál bych si, aby byl Havel zase prezidentem ČR.

Myslím, že není třeba se navážet do něčích ideálů. Jsou nepraktické, ale na počátku každých velkých (pro)změn byly "jen" ideály a slova. Že společnost není na úrovni, která by jí dovolovala je reflektovat, je jiná věc...

template řekl(a)...

2 oz: Nic ve zlém, ale opravdu doufám, že zůstane jen u Vašeho přání.

oz řekl(a)...

Bohužel zůstane :).

Anonymní řekl(a)...

V clanku jsem nenasel jediny argument proti Havlovi ("a jemu podobnym"). Poprosil bych o konkretnejsi vytky, kdyz uz se tedy z clanku dozvidame, ze Havlovi prejete brzky skon, ocekaval bych velmi silne zduvodneni. Takhle se jedna jen o zvast na urovni emotivnich vykriku v hospode po osmi pivech napsanych jeste tyz vecer pomoci sms do zdejsiho redakcniho systemu.

Independent řekl(a)...

O brzkém skonu tam není řečeno nic. Jedná se pouze o mírnou nadsázku a pojmenování nepojmenovaného.

Anonymní řekl(a)...

Nesouhlasím s článkem....

Anonymní řekl(a)...

Nic ve zlým, ale tento článek je hluboko pod obvyklou úrovní tohoto blogu.
Osobně nejsem nějaký "havlista", mám spíš blízko k ODS, ale tohle mě neoslovilo:
1) pouhé omílání klišé
2) žádné výrazné argumenty (jak už tu ostatně zaznělo)
3) různé nesmysly: řadíte-li bývalou ODA k liberálním středovým partajím jen kvůli tomu, že ji podporoval Havel, pak vězte, že v ekonomické politice razila důsledněji pravicovou lini, než Klaus.
Co se týče přístupu k poznatkům humanitních a exaktních vět: Člověče, vzpamatujte se a přestaňte mlít. Věci týkající se politiky jsou přece ze zásady předmětem výzkumu společenských věd. jak na to chcete aplikovat exaktní vědy, to je mi záhadou.

Jinak vašemu blogu fandím a přeji, ať se daří.

Finrod Felagund řekl(a)...

Nemohu souhlasit s tím despektem k tomu "humanitnímu". Pravda, společenské vědy (Social Sciences) nejsou humanitní obory (Humanities), protože se snaží stejně jako obory přírodovědné a technické o vytvoření hypotézy a její potvrzení či vyvrácení, zatímco humanitní obory se zabývají otázkami typu "nějaký jev z určitého pohledu", čímž objevují nové procesy, jejichž konkrétní realizaci řeší společenští, přírodní, techničtí a další vědci. Jinak ať je Pravda a Láska cokoliv, považuji to za jedinou možnou spojeneckou sílu pro pravici na české politické scéně. Jinak totiž tam zbývají pouze bolševici a socani. Navíc je Bratrstvo Pravdy a Lásky výrazně prozápadní, ergo proamerické a protiruské, což bohatě vyvažuje všechny jeho myslitelné zápory. Radši se totiž budu mýlit s Amerikou, než mít pravdu s Ruskem. A Bratrstvo Pravdy a Lásky v tomhle se mnou souhlasí, ergo bych se proti němu moc nevymezoval - zrovna v době, kdy div nepočítáme vteřinky do socialisticko-bolševického převratu...

Finrod Felagund řekl(a)...

Ostatně znovu opakuji to, co jsem už říkal svým bývalým koelgům z Mladé pravice - dnes není vhodná doba k nějaké velké vybíravosti co se politických ideálů jednotlivých aktérů týče. Fakticky bychom, jsme-li demokraté (a minimálně já jsem), měli podporovat kohokoliv, kdo na české politické scéna reálně i potenciálně je, u koho víme, že s komunisty a socialisty ruku zvedat nebude. Bohužel totiž nemáme to štěstí jako třeba Poláci, rozhodovat ve volbách o takových "podružnostech" jako jaké budou daně, kterým směrem půjdou reformy, atp. Dokud budou české volby referendem liberální demokracie ano x ne, nemá smysl brojit proti komukoliv z demokratické části politického spektra. Z toho totiž pak profitují naši rudí bratři z loupeživého kmene Komančů.

Anonymní řekl(a)...

finrod: podepisuji v plnem rozsahu. Myslite, ze se dozijeme toho, ze u nas ta ruda spina vyhnije?

template řekl(a)...

Finrod: Jenže krásně to bylo vidět například při poslední prezidentské volbě, kde se pravdoláskové bratrstvo spojovalo se socialisty a komunisty. Takový Martin Mejstřík neměl v podstatě jiný program, než se vymezovat proti komunistům, ale pouze jen když se mu to hodilo. Jakmile šlo o nenáviděného Klause, hned lezl Filipovi a spol. do análu. Václav Havel je možná proamericky orientovaný, ale zároveň je to socialista, který nechce žít v kapitalismu ale v socialismu (o tom byl snad každý jeho projev), stejně jako většina pravdoláskových disidentů - osmašedesátníků. Jsou to všechno lidé, kteří by chtěli řídit svět podle hesel "každému podle jeho potřeb" a "poručíme větru, dešti". Havel a spol. mají mnohem, mnohem blíže k ČSSD než k ODS.

Independent řekl(a)...

Prezidentská volba přesně ukázala řazení systému hodnot pravdoláskařů. Pro prosazení ideálů, které se nepatrně liší od pravicové linie ODS, se neváhají spojit s lidmi na opačné straně politického spektra.

Finrod Felagund řekl(a)...

Template: Což ostatně dává naději na "rozumnou" sociálnědemokratickou stranu na české politické scéně. Nějaká tady být musí, levicové voliče nevymažeš, a tak bude lepší, když to budou proameričtí socialisté typu Havla, Zemana nebo vypomohu-li si z reality Spojeného království, Blaira - než socialisté typu Filipa, Paroubka, atp.

template řekl(a)...

Finrod: To je samozřejmě pravda. Já bych byl jen opatrný s řazením pravdolásky k "pravici". PS právě sleduji se zděšením výsledky senátních voleb... i když, tak nějak jsem to čekal.

Finrod Felagund řekl(a)...

Template: Však já je k pravici neřadím - já jen říkám, že jsou pro pravici nejlepším partnerem na současné politické scéně. Kdo jiný totiž zbývá? Socani a bolševici...

Anonymní řekl(a)...

Havel je pro mě nezpochybnitelná morální autorita. Samozřejmě nejenom proto, že byl dlouho ve vězení, ale pro svojí upřímnost a nebraní si servítků. Kdo neviděl, mrkněte na Občan Havel. A vězte, že jestli nás pro něco ve světě znají a uznávají, tak je to vedle piva a Čáslavský právě V. Havel.

template řekl(a)...

Husák byl také za komunistů dlouho ve vězení. Na rozdíl od Havla v padesátých letech, tedy nikoliv ve fešáckém kriminále a na rozdíl od většiny svých spoluvězňů ho nezlomili, přiznání na něm nevynutili, takže ho nemohli pověsit. Tím se v žádném případě nezastávám bolševické svině, jen píšu, jak to je.

Anonymní řekl(a)...

tak...pokud vím, pravdoláskařům se dnes celkem daří v Topolánkově ODS, té straně pravého středu, kam se pod Topolánkovým vedením posunula z původních pozic. Typickým představitelem pravdy a lásky je Alexander Vondra, kterého pokud je mi známo, tento server poměrně oblibuje. Holt, to je ten "flexibilní program", o němž hovořil Topolánek :-)
Maro