WIKILEAKS: Už víme, proč bylo lepší nic nezveřejňovat
Třebaže je pro mě, coby politologa, tento únik něco jako jackpot, obrovský dárek k Vánocům či materiál studia na několik měsíců(let), byl bych radši, kdyby tato data nikdy zveřejněna nebyla. Náš svět se totiž může teď stát horším a nebezpečnějším, než předtím.
Ze zpráv, které jsem zatím měl tu možnost číst (čili tak polovinu těch, které vyšly) vyplývá poměrně jasně velmi důležité poselství: svět je v dobrých rukou, jeho vůdci jsou zodpovědní a nebezpečí jde – světe, div se – doopravdy od íránského či severokorejského režimu. Včerejší vydání WikiLeaks odhalilo, že Izrael tajně čile spolupracoval se Saúdskou Arábií, Spojenými arabskými emiráty či Kuvajtem, a že měl až nadstandardní vztahy s Egyptem a Jordánskem. To je zpráva pro bezpečnost na Blízkém východě velmi dobrá, nicméně její platnost skončila s jejím zveřejněním. Jak teď může dál například král Abdulláh spolupracovat s Izraelem, byť tajně? Většinová populace v arabských zemích je protiizraelsky a protiamericky zaměřená; jejich vůdci však vypadají, že mají mnohem více rozumu, což je teď přesně to, co je může stát křeslo a co může dosadit do jejich čela nějaké fanatiky, o jakých se nám ani nesnilo. Nejdůležitějším “objevem” WikiLeaks je tak tedy to, že největším nebezpečím pro světovou bezpečnost není ani Írán ani Severní Korea, ale masy lidí věřící ve svou národní nebo náboženskou výlučnost, suverenitu a přirozené nepřátelství vůči jiným skupinám. Těmto lidem, aby se nevzbouřili a nezačali ničit křehkou bezpečnost, se za zády – ústy Ference Gyurcsányho, in memoriam – lhalo včera, lhalo dnes a bude se lhát i zítra. WikiLeaks, tvářící se jako demokratický projekt, tak odhalily velmi krutou pravdu, a sice že “obyčejní lidé” nesou jen zkázu. Kdyby byli zodpovědnější, zákulisní hry a lži tohoto typu by nebyly potřebné.
Co hůř – mezi zveřejněnými daty ze včerejška se objevilo to, že Izrael měl čilé kontakty s opozičním hnutím v Íránu a podporoval různé menšiny; zveřejnění této věci je perfektní vodou na mlýn Ahmadínežádovy propagandy, která bude mít v ruce důkaz toho, že “za protiíránskými silami stojí nečistý sionistický režim”. Co na tom, že není nic špatného, když demokratický stát Izrael podporuje demokratická hnutí ve státě Írán, to íránskou propagandu zajímat nebude. Důležité je, že budou moct říct, že jejich odpůrci “tyjí ze zrádného spojení s Izraelem”. To, že Írán dělá totéž, například svou podporou Hizballáhu, samozřejmě nikoho zajímat nebude. Po středečním zveřejnění zprávy ohlašující, že bývalý prezident Rasfandžání byl připraven po blízké smrti ajatolláha Chameneího převzít moc a zrušit platnost posledních prezidentských voleb – a efektivně se tak zbavit Ahmadínežáda – jde o další ránu pod pás íránské opozici a o další překážku demokratizace íránského režimu.
Zveřejnění informací z ambasády v Moskvě je ovšem velmi ambivalentní. Na jedné straně je velmi dobře, když se svět dozvěděl pravou povahu propojení ruské mafie a vládních struktur; když existují důkazy na to, co je Lužkov za příšernou osobu a v jakých špinavostech je zainteresovaný Putin; na straně druhé ale Putin bude muset hodně vysvětlovat svou spolupráci s NATO a s USA, která ignoruje hru hranou před ruským mužickým obecenstvem s názvem “matička Rus těm hnusným imperialistům ukáže, kdo je tady pán”. Důsledky mohou být zničující – ruský mužik se může cítit – právem – podveden vlastním vůdcem a dosadit na jeho místo násilím někoho, kdo se Západem spolupracovat nebude.
Jinak se ve včerejším vydání objevily zajímavé informace, které nejenže nikoho neohrozí, ale je dobré o nich vědět. Výrazně doporučuji rozhovor, který vedl Kyle Scott, politický poradce ministerstva zahraničí USA s evropským komisařem pro vnější vztahy Chrisem Pattenem v roce 2004. V něm se dočítáme o nehorázném vydírání, jakého se dopustilo Řecko, když měly vstupovat nové členské země, mezi kterými byla Česká republika. Komise byla proti tomu, aby vstoupil Kypr kvůli nejasnostem ohledně politického statutu ostrova, nicméně Řecko jasně řeklo, že pokud nebude vpuštěn do Unie Kypr, zablokuje vetem vstup jakékoliv jiné členské země. Ze stejného dokumentu vyniká i upozornění na “černé pasažéry” eurozóny, kteří zneužívají nízkých úrokových sazeb pro nebetyčné zadlužování. Které členské země měl komisař Patten na mysli, tam napsáno není, ale že jde, inter alia, o Řecko, je naprosto jasné.
Včerejší vydání rovněž obsahuje zajímavé informace o tom, jak se Čína snažila podplácet vládu v Tádžikistánu ve věci uzavření americké základny, kterou USA a jejich spojenci v NATO využívají pro zásobování jednotek v Afghánistánu. Stejně tak vyšla najevo systematická čínská obstrukce, která by měla zamezit Indii aby se zajímala o Afghánistán, jakož i mnoho jiných zajímavých věcí.
Sečteno a podtrženo, i kdybychom se z WikiLeaks dozvěděli důležité údaje o tom, kdo se choval vyloženě podle – a Černý Petr zatím zůstal v ruce především Putinovi – pořád to nemůže vyvážit nebezpečí, do jakého Julian Assange dostal citlivé stabilizační procesy zejména na Blízkém Východě a okolo KLDR. Obávám se, že to bude stát nejeden lidský život. A to by investigativní novinář, za jakého se Assange považuje, na svědomí mít neměl.
Komentáře
P.S. myslim, ze ta zruda, co stoji za WikiLeaks, by si zaslouzila minimalne dozivoti.
- Erdogan je napojený na Írán a chystá v Turecku de facto islámskou revoluci
- Rusko je skutečně stát řízený mafií a tajnými službami
- Čína je na jednu stranu větší kamarád, než jsme si mysleli, ale na druhou stranu to podplácení v Tádžikistánu nebo elektronické útoky na Západ...
I když to na první pohled vypadá, že poškodil Ameriku, není to pravda, naopak Americe poměrně dost pomohl, protože to, co zveřejnil, zároveň vyvrací všechny ty bláboly konspiračních teoretiků. Máme mezi jinými totiž potvrzeno, že al-Káida DOOPRAVDY existuje a že je špatná, stejně jako máme černé na bílém potvrzeno, že od íránského nebo severokorejského režimu jde DOOPRAVDY hrozba. I když většinu toho jsme věděli, nebo tušili, nebyly pro to moc dobré důkazy. Když teď bude nějaký Tamáš hulákat "Ne základnám", dá se velice dobře smést ze stolu, co řekne. Kdyby Assange byl zveřejnil ty dokumenty před pár lety, radar už tady mohl stát s podporou obyvatelstva.
A tak bych mohl pokračovat dále. Samozřejmě, že nebylo správné data krást a zveřejňovat, ale na druhou stranu, někdy je jistota lepší, než nejistota. Co je ale špatné, je, že on hodil přes palubu arabské spojence Západu, kteří teď budou mnohem opatrněji spolupracovat. Doufám, že arabské státy zcenzurují interent natolik, aby se tam nedostalo, že se bratříčkovaly s Izraelem, protože to by místní "obecný lid" nemusel ve zlosti přežít.
To, že uniknou utajené dokumenty, není sám o sobě důkaz ničeho. Důležitý je správný výklad a zasazení do kontextu.
Co to znamená "Írán je pro nás hrozba"? Kdo je to "my"?
Pro Izrael a pro vyžrané Saúdy ano. S prvními je znepřátelen, jak to prostě v životě chodí a druhé nenávidí. Upřímně řečeno, nemůžu říct, že by mě perská knuta nad těmi wahhábitskými idioty vadila.
Kdo věří americké politice na Předním východě, tak to klidně pojme i za hrozbu sobě.Nevím kolik lidí vnímá vnímá Írán jako hrozbu a kdo nikoli. Osobně ale mám větší strach z arabských států, které byly v článku zmíněné jako "spojenci Západu", než z Íránu. Ti první jsou největšími sponzory terorismu, ne Írán, který podporoval protitálibánskou Severní alianci v době, kdy si ho Amerika nevšímala (tedy v těch letech poté, kdy mu cpala zbraně).
Západ by měl naopak s Íránem spolupracovat. Samozřejmě je třeba trvat na tom, aby Írán jaderně nevyzbrojil, ale v rámci globální nonproliferační politiky. Je pošetilé myslet si, že si Teherán nechá kálet na hlavu, když je odsuzován pouze on a jiní ne. Pákistán je jadernou mocností dávno, sám v minulosti porušoval dohody a už v tuhle chvíli je díky své nestabilitě větším rizikem, než by kdy Írán vůbec mohl být.
Ano máme černé na bílém co si zaměstnanci americké vlády myslí či co komu říkají. To jestli je to pravda, to samozřejmě nevíme.
Teda pardon, typ lidí co si myslí že vše co padne z amerických úst je pravda, má samozřejmě jiný názor.
(nebo skupinu IP, popř. jeho providera) za níž se schovává.
Bratrsky mu domluvím, najít ho nebude problém, odměnu nežádám.
fanklubwalter@klikni.cz
Adresa byla zřízena jen pro tento účel, případný spam mě nevzrušuje.
Ačkoliv, Finrode, s Vámi většinou souhlasím, tentokrát je tento článek minimálně kontroverzní.
Pomineme-li záměrnou manipulaci typu "Vrtěti psem" (materiály na Wikileaks mohly být dopředu pečlivě připravené), tak tvrzení, že většinovému lidu se má cíleně lhát, je opravdu podivné.
Ano, lež je často užitečná, ale z této logiky pak vyplývá, že můžeme rovnou přestat číst nekorektne.com, kverulant.org, dfens-cz.com aj. a sednout si jen k Televizním novinám.
Jo, Svět chce být klamán...
Měl bych dotaz, který zřejmě souvisí s předcházejícími. Jak je možné, že US tajné služby tomuto tahu WikiLeaks nedokázali zabránit a to přesto že WikiLeaks tento krok proklamoval dopředu?
ad Mojmír Adamec
S tou svobodou slova to je v nesvobodném islámském světě problém, sám pro toto nemám zatím jednoznačný závěr, ale je jasné, že islámská "ulice" je dost nebezpečná a jakýstakýs mír např. mezi Izraelem a Egyptem je spíše navzdory "ulici"...
A to zřejmě souvisí s tím, že pro Západ je výhodnější, když jsou u moci prozápadní autoritativní vůdci než demokracie...
Karel S
Ta otázka samozřejmě je řečnická, protože na ni prakticky nemůžete odpovědět. :-)
Ale dle mě z toho neplyne, že by se tímto krokem odstavili konspirativci, např. zde
http://www.reformy.cz/zpravy/wikileaks-je-propaganda/
Karel S
Osobně nejsem zastánce Islámu a nejraději bych jej v Evropě zakázal jako ideologii "směřující k omezení práv a svobod občanů", ale kdo má být tím soudcem, který řekne, jaká lež se kdy použije?
Asi dobře víme, že osvícený absolutismus je lepší než demokracie, ale dlouhodobě je demokracie naopak jakous-takous zárukou stability.
Všichni odsuzují autora Wikileaks, ale ten jen zveřejnil pravdu. Skutečný vinník je ten, který tajné dokumenty vynesl ven.
Kdyby se podobnými názory řídil Jan Hus, tak by Evropa byla hezky papežsky jednotná, nezahynuli by bojovníci "ulice" v husitských válkách apod. Odsuďme, prosím i jeho a jemu podobné - Sokrata, Masaryka, Galilea... Do toho, pánové (a dámy)!
Tom
Děkuji.
:-)))))
Tom
To bylo v časech Habsburské monarchie, R-U vzniklo v roce 1867 a tehdy nás Habsburkové jednoduše a sprostě podrazili. Jestliže dali autonomii Maďarům a nám ne, nemohli čekat, ani ten Karel I., který 5 minut pod dvanácté přispěchal s plánem na celkovou federalizaci, že se v roce 1918 budeme bít za to, zůstat v monarchii.