ZE ŽIVOTA KOCOURKOVA: Výroky rapujícího Roma, double standard a náckové

"Chcípni, když nechceš nic dělat," vzkázal romský rapper Gipsy ostatním příslušníkům své etnické komunity tady. Že to říká on jakožto uznávaný opinion leader, na jehož slova jistě mnozí mladí lidé dají, je nepochybně zajímavé. Ovšem mnohem zajímavější by bylo, kdyby jeho slova do médií vyřkl člověk neromského, "gadžovského" původu.

Gipsymu teď, zřejmě právem, sdělovací prostředky a všichni ostatní tleskají za jeho odvahu a otevřenost. Kdyby ale absolutně totožný citát řekl někdo například z českých politiků, nepochybně by se strhla obrovská mediální štvanice, která by mohla skončit odstoupením daného politika, možná jeho lynčem a uvězněním. Nemusíme ale chodit tak daleko - něco takového by například mohl vyslovit i někdo z kolegů Gipsyho umělecké branže. Zde by si na své přišel především bulvár a dotyčný by se nakonec musel v slzách Romům omluvit. Nejlépe na kolenou a popel a prach by si posléze z vlasů smýval ještě týden.

Double standard, na který jsem právě poukázal, známe i z jiných odvětví. V černošském slangu je "nigger" poměrně běžným oslovením, které dnes víceméně postrádá negativní konotace. Kontroverzní americký rapper Ice-T, nejpopulárnější na přelomu osmdesátých a devadesátých let, tak nazýval ve svých písních sám sebe a své kamarády zcela běžně. Kdyby ovšem běloch použil slovo "nigger" může mít na svých bedrech i trestní stíhání. Slyšel jsem také, že homosexuálové běžně oslovují jeden druhého "ty buzno". Zkuste ale prohlásit veřejně o takovém Jiřím Hromadovi, že je "buzna"!

Gipsyho výrok by však mohl zavdat k řadě absurdních situací. Příkladem budiž můj poněkud radikálněji pravicově orientovaný kamarád, který mi dnes sdělil, že hodlá citát romského rappera napsat na obrovský transparent, kterým chce mávat pod pomníkem sv. Václava na největším pražském náměstí. Doufám, že mi dá včas vědět, abych si ho stihl vyfotografovat, ještě než na něj nějaký bdělý občanský aktivista upozorní policii a on bude zatčen. Kamarád by se ovšem teoreticky mohl hájit tím, že výrok pronesl v současnosti nejpopulárnější romský opinion leader, se kterým se on, plný upřímné lásky k romské komunitě, plně ztotožňuje.

Ještě lepší by ovšem bylo, kdyby se Gipsyho moudra chytili čeští ultrapravičáci. Národní stranou počínaje a Národním odporem konče. Kouzlem nechtěného by se tak mohl nejznámější český Rom stát "kápem" neonacistů.

Komentáře

Anonymní píše…
Navrhuji podat na pana Radoslava Bangu trestní oznámení pro podněcování nenávisti vůči rase, případně násilí proti skupině obyvatel a jednotlivci.
template píše…
No vidíte. Další absurdní rozměr, který mě při psaní článku ani nenapadl.
Unknown píše…
Pěkný článek ale vy jste se do toho trochu zamotal pane autore - napsat si na transparent "Když nechceš makat tak chcípni" - na tom přece není nic rasistického (tedy pokud to není adresováno POUZE Romům) - i když levičáci jsou z takové věty určitě dost hysteričtí i tak jelikož živení parazitů je základem jejich světonázoru ...
template píše…
2 Jaroslav: Nemůžu mluvit za člověka, o kterém jsem ve článku psal. Ale z kontextu vím, že Gipsy svá slova adresoval Romům. Tedy si umím představit, že by na transparentu mohlo být třeba: "Gipsy: Každý Rom, co nechce makat, ať chcípne" nebo tak něco, fantazii se meze nekladou :-)

Populární příspěvky z tohoto blogu

ZE ŽIVOTA KOCOURKOVA: Hnědí, rudí, všechno jedna pakáž

SPOLEČNOST: Stojíme na prahu. Čeho?

ZE ŽIVOTA KOCOURKOVA: Jak jsem byl za vaše peníze státním úředníkem