VZPOMÍNKA: Memento aneb takové to bylo hezké datum

čtvrtek 11. září 2008

Jedenáctého září – hezky to zní, že? Bohužel už sedmý rok nese toto datum stigma – znamení hrůzy, bolesti a zbytečné smrti.

Byl to tehdy v New Yorku útok jako vystřižený z katastrofických filmů hollywoodské produkce. Unesená letadla použitá jako strašlivá zbraň. Tisíce mrtvých, zraněných, nepředstavitelná hrůza lidí odsouzených k záhubě, bezmocně a v panice hledících do tváře neodvratitelné smrti. A nemohla za to tentokrát krutě přímá síla přírodní pohromy, nebyla to nehoda způsobená fatální chybou nebo neznalostí. Zcela účelové to naplánovali a provedli lidé. Lidé? Teroristický útok. Ten z New Yorku nebyl první ani poslední. Výjimečný byl svým hrůzně efektním provedením, množstvím obětí a nečekaností. Postavil do pozoru celý svět – když se to mohlo stát tam, jsme vůbec bezpeční u nás doma? Kdo je vlastně nepřítel? Byly položeny palčivé otázky a jen na některé se našly odpovědi. A na mnohé se teprve čeká. Podstatné je nezapomenout. Zavaleni denní porcí katastrof z celého světa máme sebezáchovnou tendenci otupět. Deset mrtvých? Sto? Dva tisíce? Už se ani neptáme proč. Jsme unaveni, nechceme vědět. Máme vlastních starostí a žalů dost. Nechceme vzpomínat. A přesto je třeba neotupět. Musíme zůstat pozorní, uvědomovat si, že v dnešním světě žádné nebezpečí není dostatečně daleko, aby se nás vůbec netýkalo. Nebo skončíme jako ta žába, které pomalu zahřívali vodu tak dlouho, až se uvařila, aniž by se snažila z horké vody vyskočit.

Myslím, že dnes je správný den na to, abychom si vzpomněli na všechny oběti terorismu, toho opovrženíhodného a zbabělého vraždění nevinných lidí.
Je to také příležitost na chvíli zdvihnout oči od každodenních starostí a trošku se zamyslet nad světem. Dokud můžeme...

9 Comments:

Jiffy řekl(a)...

Tato událost však přinesla další hrůznou skutečnost. Ne nebezpečnou na první pohled, ale ze své podstaty. Normální, racionálně uvažující člověk by čekal vlnu solidarity, pevnějšího semknutí s USA, pochopením pro nutná společná bezpečnostní opatření a pro nový geopolitický postoj nejen Spojených států, ale celého západního světa. Místo toho vidíme akorát vzedmutou módní vlnu antiamerikanismu, roztříštěnost postojů Evropské unie a celkovou připosranost a nechuť s Amerikou pomalu jakkoliv vojensky a bezpečnostně spolupracovat, jen aby to nevyvolalo vášně a negativní populistický ohlas.
Dělat chyby je hodno člověka. Opakovat ty samé hodno blba.

Blog řekl(a)...

Podle poslednich pruzkumu si jenom 72% francouzu mysli, ze za atentaty byla Al'Qaida. 11% si mysli, ze slo o komplot americanu pro zduvodneni valky v Afganistanu a Iraku, 17% si nemysli nic.

http://tempsreel.nouvelobs.com/file/561418.pdf

Flavius řekl(a)...

Jifty: a psát bláboly jako vy hodno neokona a sionacisty.

template řekl(a)...

Flavie, můžete mi vysvětlit a logicky vyargumentovat, proč je Jiffyho příspěvek blábol? Židovské spiknutí si prosím rovnou od začátku nechte od cesty, to nemá s tím příspěvkem co dělat. Děkuji předem.

Flavius řekl(a)...

template: židovské spiknutí opravdu nevyznávám...

tak podívejte, vám asi těžko vysvětlím, že cokoli kde se adoruje současná Amerika nemusí být košer, nicméně jiftyho příspěvek je netolerantní, vyjadřuje vůli po jedinné pravdě a vlastně tak kouzlem nechtěného ukazuje současnou us zahraničně politickou koncepci v celé "kráse"

proč MUSÍME být solidární se Spojenými státy ohledně 11.9.? Je lidské soucítít s nevinnými obětmi, s lidmi a já tak činím, ale za sebe (a spousta lidí to tak také vidí) nevidím jediný důvod, proč plakat za to, že Amerika sklidila plody své práce. Rusové si al-Kajdu nevycvičili, Rusové Přední východ nedestabilizovali.

To si opravdu myslíte, že nebýt s Amerikou je předposranost? Víte něco o geopolitice? Co takhle se naprosto míjet s americkým globalismem a hodnotovým systémem? To jsou ty pravé důvody "antiamerikanismu" - důraz na multipolární řád a kontinentální orientace (čili EU-Rusko)

Julius řekl(a)...

> Rusové si al-Kajdu nevycvičili,

Rusove sice Al'Qaidu nevycvicili, ale Al'Qaida vznikla jako reakce na ruskou okupaci Afganistanu. Pred ruskym utokem byl Afganistan sice chudy, ale relativne stabilni zemi. V sedesatych letech byl oblibenym cilem Hippies. Ruske vmesovani a intervence vyostrila polarizaci afganske spolecnosti a zpusobila obcanskou valku. Amerika pomohla protiruskym islamskym odpurcum v Afganistanu. Nekdy se zapomina, ze nepomohla jenom Amerika. Pomahali taky Cina, Saudska Arabie, Israel a dalsi zeme. Slo o pomoc odboji proti okupantum ! Kdyz byli rusove nuceni odejit, afganska spolecnost upadla do bratrovrazedne valky vsech proti vsem. Taliban se ukazal jako jedina sila schopna nastolik poradek. (Poznamka: Ruske fiasko v Afganistanu vyrazne prispelo k padu ruskeho imperia - spolecnost nebyla ochotna prijmout dalsi zahranicni intervenci. Pokud rusove nezasahli ve Stredni Evrope, bylo to castecne diky zkusenosti z Afganistanu.)

Talibansky rezim v Afganistanu pomohl muslimskym extremistum se zorganizovat a vytvorit Al'Qaidu. Ale tento rezim byl dusledkem riske okupace.

Flavius řekl(a)...

Já Reaganovu politku, zvláště v Afghánistánu, vnímám jako obrovskou chybu. Ne z lásky ke komunismu. V té době už byl komunismus dávno mrtev, Stejně jako SSSR byl na pokraji rozkladu. Americká poltiika (a nejen v Afgánistánu) podstatně přispěla k destabilizaci předního východu a vypustila džina z lahve.

Finrod Felagund řekl(a)...

flavie, já kritizuji Reagana a Bushe st. rovněž, ale za to, že nebyli důslední. Tedy že nesrazili Rusko na kolena tak, jako se to udělalo s nacistickým Německem. Za to, že věřili, že zbavení Ruska jeho ideologie stačí. Nestačí.

Flavius řekl(a)...

finrod: hnusný imperialismus, nereálné sny, které akorát posouvají svět do záhuby (hegemonie jednoho), fuj ;-)